De energielabels van Nederland: analyse van 5,9 miljoen woningen

5.870.536
woningen met een geldig energielabel
47,3%
heeft label A of hoger
9,6%
heeft label E, F of G
~2,4 mln
woningen zonder geldig label

Wij namen het volledige register EP-Online door, waarin elk geregistreerd energielabel van Nederland staat. Peildatum 1 augustus 2026: 6.201.017 registraties, waarvan 5.930.535 woningen. Dit is wat die cijfers laten zien.

Ongeveer 2,4 miljoen woningen hebben geen geldig geregistreerd energielabel, grofweg drie op de tien. Het CBS telde op 1 januari 2026 bijna 8,3 miljoen woningen in Nederland; in EP-Online staan er 5.930.535 geregistreerd.

Geen label betekent niet automatisch een overtreding. De labelplicht geldt bij verkoop, verhuur of verlenging van een huurcontract; wie al jaren in de eigen woning woont en niet verkoopt, hoeft niets. Ook telt mee dat een label tien jaar geldig is: woningen waarvan het label is verlopen, vallen uit de telling. En de twee bronnen tellen net iets anders, dus dit is een orde van grootte en geen precisiecijfer.

Zo zijn de labels over Nederland verdeeld

Bijna de helft van alle geregistreerde woningen heeft inmiddels label A of beter. Aan de andere kant staan ruim een half miljoen woningen op E, F of G.

A++++1,8%
A+++7,9%
A++3,8%
A+4,5%
A29,2%
B15,2%
C20,4%
D7,6%
E4,3%
F2,6%
G2,6%
Aandeel van alle woningen met een geldig energielabel per labelklasse. Bron: EP-Online, 1 augustus 2026.
Bekijk als tabel
LabelWoningenAandeel
A++++107.1631,8%
A+++465.0367,9%
A++222.3073,8%
A+265.8834,5%
A1.715.79629,2%
B890.47015,2%
C1.195.91820,4%
D443.2897,6%
E254.8504,3%
F155.2232,6%
G154.6012,6%

Het bouwjaar bepaalt bijna alles

Van de woningen van vóór 1946 heeft ruim een derde label E, F of G. Bij woningen uit 2021 en later is dat 0,1 procent, en heeft bijna 99 procent label A of hoger. Geen enkele andere factor werkt zo hard door in de labelklasse als het bouwjaar.

A of hogerB of CDE, F of G
voor 194634%
1946-196423%
1965-197410%
1975-19912%
1992-2005
2006-2020
2021 en later
Labelverdeling per bouwperiode, in procenten van de woningen in die periode. Het percentage rechts is het aandeel E, F of G. Bron: EP-Online, 1 augustus 2026.
Bekijk als tabel
BouwperiodeWoningenA of hogerB of CDE, F of G
voor 1946825.17416,3%33,0%16,7%34,1%
1946-1964738.14723,1%37,6%15,9%23,4%
1965-1974847.83628,9%47,0%14,0%10,0%
1975-19911.227.99528,0%65,4%5,0%1,7%
1992-2005730.46859,9%39,1%0,7%0,3%
2006-2020806.48194,0%5,5%0,3%0,2%
2021 en later694.43598,9%0,8%0,1%0,1%

Van Laren tot Almere: waar staan de slechtste labels?

Wij hebben het register per gemeente uitgesplitst. In de gebieden waar wij werken loopt het aandeel woningen op label E, F of G uiteen van 0,1 procent in Almere tot 21,5 procent in Laren. Dat is hetzelfde land, dezelfde regelgeving en dezelfde meetmethode — het enige wezenlijke verschil is wanneer er gebouwd is.

Landelijk ligt het beeld genuanceerder dan het idee dat de duurste dorpen de slechtste labels hebben. In de tien gemeenten met het hoogste aandeel E, F of G staan naast Bloemendaal (22,6 procent), Heemstede (22,4) en Laren (21,5) ook Schiermonnikoog (24,5), Terschelling (24,5), Westerwolde (24,3) en Pekela (23,7). Welvarend en minder welvarend staan door elkaar; wat ze delen is een oude woningvoorraad. Aan de andere kant van de ranglijst staan de nieuwe steden: Almere is met 0,1 procent de laagste van alle 342 gemeenten, gevolgd door Zeewolde en Lelystad.

Gooi en Eemlandoverige regio’s
Almere6,06
Nieuwegein5,43
Lelystad5,42
Zwolle5,28
Blaricum5,27
Amersfoort5,24
Utrecht5,24
Deventer4,98
Enschede4,73
Soest4,70
Huizen4,68
Wijdemeren4,65
Dordrecht4,51
Haarlem4,41
Hilversum4,38
Baarn4,37
Gooise Meren4,33
Laren4,07
Gemiddelde labelscore per postcodegebied, waarbij G = 0 en A = 6. Landelijk gemiddelde: 5,18. Bron: EP-Online, 1 augustus 2026.
Bekijk als tabel
RegioWoningenScoreA of hogerE, F of G
Almere65.2116,0674%0%
Nieuwegein21.2385,4352%5%
Lelystad24.5215,4250%1%
Zwolle42.4805,2852%7%
Blaricum3.4805,2757%10%
Amersfoort47.9515,2454%7%
Utrecht116.6755,2456%9%
Deventer32.5404,9846%11%
Enschede55.9954,7338%11%
Soest13.4344,7039%13%
Huizen12.3664,6830%8%
Wijdemeren5.8704,6538%12%
Dordrecht36.3454,5134%13%
Haarlem53.7604,4135%18%
Hilversum26.8474,3836%17%
Baarn7.6464,3731%17%
Gooise Meren17.9824,3333%19%
Laren3.3174,0729%21%

Dezelfde uitsplitsing hebben wij voor al onze werkgebieden gemaakt. Naast de plaatsen hierboven staan de cijfers ook op de pagina’s voor Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden en Zoetermeer, Schiedam, Vlaardingen en het Westland, Zaanstreek en Waterland, Arnhem en Nijmegen, Apeldoorn en de Veluwe, de Betuwe, de Achterhoek, de Utrechtse Heuvelrug en Veenendaal en de Noordoostpolder.

Vrijstaand scoort structureel lager

De cijfers bevestigen wat elke energieadviseur in de praktijk ziet. Een tussenwoning deelt twee muren met de buren en verliest daar nauwelijks warmte. Dat is terug te zien in de compactheid: de verhouding tussen het verliesoppervlak en het volume van de woning. Hoe hoger dat getal, hoe meer buitenkant per kubieke meter woning.

WoningtypeWoningenGem. labelscoreGem. compactheid
Appartement1.608.6875,941,31
Rijwoning tussen1.386.5515,281,07
Flatwoning (overig)876.5244,54—
Twee-onder-een-kap / rijwoning hoek595.7614,35—
Vrijstaande woning581.2794,591,93
Rijwoning hoek391.0285,481,62
Twee-onder-een-kap232.2905,471,47
Maisonnette111.8874,35—

Rijksmonumenten: twee derde heeft nog geen label

Sinds 29 mei 2026 hebben beschermde monumenten een energielabel nodig bij verkoop, verhuur of verlenging van een huurcontract. Wij wilden weten hoe die groep ervoor staat, maar dat is niet zomaar op te zoeken: het rijksmonumentenregister bevat geen koppeling met het gebouwenregister. Daarom hebben we een steekproef van 1.500 monumentale woningen omgezet naar adressen en die opgezocht in EP-Online.

31.536
rijksmonumenten in de categorie woningen
37%
heeft een geregistreerd energielabel
33,5%
daarvan staat op label E, F of G

Van de onderzochte monumentwoningen heeft 37 procent een geregistreerd energielabel. Bijna twee derde dus niet. Dat is op zichzelf niet in strijd met de regels — de labelplicht geldt pas op het moment van verkoop, verhuur of verlenging — maar het laat wel zien hoe groot de opgave is die nog voor de deur staat. Elke monumenteigenaar die de komende jaren verkoopt, loopt hier tegenaan.

En als er wél een label is, valt het laag uit

Bij de monumenten die al wel een label hebben, ligt de uitkomst ver onder het landelijk beeld. Een op de drie staat op E, F of G. Landelijk is dat een op de tien. Slechts 18 procent haalt label A of hoger, tegen 47 procent van alle woningen in Nederland.

A++++0,2%
A+++0,4%
A++0,9%
A+2,7%
A14,0%
B12,8%
C21,6%
D13,9%
E11,7%
F10,2%
G11,5%
Labelverdeling van rijksmonumentale woningen met een geregistreerd label (n = 971). Gemiddelde labelscore 3,42 tegenover 5,18 landelijk. Bron: EP-Online en het rijksmonumentenregister, augustus 2026.
Bekijk als tabel
LabelWoningenAandeel
A++++20,2%
A+++40,4%
A++90,9%
A+262,7%
A13614,0%
B12412,8%
C21021,6%
D13513,9%
E11411,7%
F9910,2%
G11211,5%

Dat is verklaarbaar en het is geen verwijt aan de eigenaren. Van de onderzochte panden dateert bijna een derde van vóór 1800. Aan een beschermde gevel mag doorgaans niets veranderen, dus enkel glas in authentieke kozijnen blijft zitten. De energie-eisen gelden dan ook niet voor monumenten: de plicht is om de prestatie vast te leggen, niet om die te verbeteren. Meer daarover leest u bij het energielabel voor een monument.

Hoe we dit hebben gemeten

Het rijksmonumentenregister bevat geen adressen en geen koppeling met het gebouwenregister, alleen coördinaten. We hebben daarom een aselecte steekproef van 1.500 monumenten uit de categorie woningen genomen, de coördinaten via de PDOK Locatieserver omgezet naar adres, en die adressen opgezocht in het EP-Online-totaalbestand. Dat leverde 1.487 unieke adressen op, waarvan er 555 een geregistreerd label bleken te hebben.

Drie beperkingen horen erbij. Een monumentpunt verwijst naar één locatie, terwijl een monument uit meerdere adressen kan bestaan. De koppeling loopt op postcode en huisnummer zonder toevoeging, dus bij een opgedeeld pand kan een naastgelegen woning zijn meegeteld. En dit gaat alleen over rijksmonumenten: gemeentelijke en provinciale monumenten zitten niet in deze bron, terwijl de labelplicht ook voor die panden geldt.

Bij een steekproef van deze omvang ligt het werkelijke aandeel monumenten met een label met 95 procent zekerheid tussen 35 en 40 procent, en het aandeel E, F of G tussen 31 en 37 procent.

Verantwoording en gebruik van de cijfers

Deze analyse is gemaakt op het totaalbestand van EP-Online van 1 augustus 2026, het register van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland waarin elk geregistreerd energielabel is opgenomen. Per gebouw telt alleen de meest recente geldige registratie mee. De labelscore is een rekenkundig gemiddelde waarbij G = 0, F = 1, tot en met A = 6, met de A-plusklassen oplopend daarboven.

Regio’s zijn afgebakend op postcodegebieden en kunnen daardoor licht afwijken van gemeentegrenzen. Alleen gebieden met minimaal 200 geregistreerde woningen zijn meegenomen. Wilt u weten hoe uw eigen woning ervoor staat, bekijk dan energielabel aanvragen of ons werkgebied.

Over de regiocijfers. Van de woningen in het register hebben er 429.697 wel een labelklasse maar geen postcode en geen BAG-identificatie. Dat is vrijwel allemaal nieuwbouw die op projectniveau is geregistreerd voordat de adressen waren toegekend, en die woningen zijn dus aan geen enkele gemeente toe te wijzen. De cijfers per regio op onze regiopagina’s zijn daarom berekend over de 5.440.839 woningen met een bekend adres. Op diezelfde basis is het landelijk beeld 10,4 procent op label E, F of G, 43,1 procent op A of hoger en een gemiddelde labelscore van 4,90. De landelijke cijfers hierboven gaan over het volledige register en vallen daardoor iets gunstiger uit.

Journalisten en onderzoekers mogen deze cijfers vrij gebruiken met bronvermelding. Vragen over de methode of behoefte aan een uitsplitsing naar uw regio? Neem gerust contact met ons op.